Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Łódź w Europie - Europa w Łodzi


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

W co bawią się dzieci w Hiszpanii? Ile rowerów jeździ w Holandii? Czy naprawdę wszyscy Francuzi jedzą ślimaki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących Europy i Europejczyków uzyskać będzie można w Manufakturze w dniach 05.06 - 10.06. W ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży oraz Międzynarodowego Festiwalu Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych "Mediatravel", odbędzie się tam wystawa i warsztaty dotyczących szeroko pojętej kultury i tradycji krajów europejskich. Wystawa będzie miała charakter aktywizujący, przygotowana zostanie wraz z Wolontariuszami Europejskimi realizującymi swoje projekty w Łodzi, pochodzącymi z 7 krajów europejskich.

Europejski Tydzień Młodzieży

W ramach wystawy zaprezentują się następujące kraje: Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Macedonia, Gruzja i Niemcy Główne jej założenia to możliwość bezpośredniego kontaktu z młodymi osobami pochodzącymi z całej Europy. Jest to istotne, gdyż zgodnie z założeniami nowoczesnej i skutecznej edukacji międzykulturowej, właśnie kontakt z żywym człowiekiem z innego kraju pozwala na przełamywanie barier i stereotypów.

Ponad to chcemy pokazać Łodzianom elementy kultury i tradycji wspólne dla Polski i innych krajów europejskich oraz spojrzenie obcokrajowców na nasz kraj i miasto. Wykazanie podobieństw kulturowych między krajami jest natomiast elementem edukacji Obywatelstwa Europejskiego.

Całość wystawy będzie podzielona na stanowiska - 1 dla każdego kraju + prezentujący Polskę/Łódź widzianą oczami cudzoziemców. W każdym kraju będzie można poznać te same elementy – sławnych twórców kultury (pisarzy, malarzy, muzyków), potrawy narodowe, podstawowe zwroty w danym języku, elementy krajobrazu oraz ekologicznych rozwiązań, foldery turystyczne z danego kraju, a ponad to flagę oraz miejsce na mapie Europy.

Ponad to co godzinę odbywać się będą zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży, przybliżające uczestnikom poznanie danej kultury w aktywny sposób (nauka piosenek w narodowych językach, tańców, quizy o danym kraju, itp.).
Ponad to w czasie wystawy na osobnym stanowisku będą odbywały się zabawy i konkursy dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli), dotyczące kultury całej Unii Europejskiej. We wszystkich konkursach przewidziane są drobne nagrody dla uczestników.

Wystawa została współfinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Młodzież w Działaniu.