Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Masz Głos Masz Wybór


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Masz Głos Masz Wybór

Celem akcji jest zainteresowanie obywateli sprawami społeczności lokalnej i zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach samorządowych, zarówno poprzez korzystanie z biernego, jak i czynnego prawa wyborczego. Bardzo ważne jest, aby obywatele mogli wybrać swoich reprezentantów świadomie -

po przeanalizowaniu programu kandydatów i możliwości realizacji ich obietnic wyborczych. To radni, których  wybierzemy, określą kierunek rozwoju gminy, powiatu, województwa. W wyborach samorządowych, jak w żadnych innych, liczy się dosłownie każdy głos.

masz głos

Jak pokazują dane Państwowej Komisji Wyborczej, w wielu miejscowościach o zwycięstwie lub przegranej kandydata przesądzają decyzje pojedynczych wyborców.

Zadaniami jakie w tej edycji akcji podejmujemy są:
"Debata przedwyborcza" oraz "Wysoka frekwencja".
W pierwszej przygotujemy i przeprowadzimy przedwyborczą debatę o lokalnych problemach. Do udziału w debacie zaprosimy  mieszkańców, przedstawicieli lokalnych organizacji oraz instytucji.
W drugiej dotrzemy z informacją o wyborach do jak największej liczby mieszkańców i zachęcimy ich do udziału w głosowaniu.

 

masz glos

Warszawa, 8 września 2011 - Rusza VII edycja akcji Masz Głos, Masz Wybór, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, biblioteki, samorządy studenckie oraz inne lokalne instytucje mogą zgłaszać swój udział na stronie www.maszglos.pl

Celem tegorocznych działań jest usprawnienie komunikacji między władzą lokalną a mieszkańcami, a także zachęcenie do świadomego i odpowiedzialnego udziału w wyborach parlamentarnych.

 

 

Łódzkie organizacje pozarządowej zorganizowały dyskusję przedwyborczą, jakiej jeszcze do tej pory w mieście nie było. Kandydaci i kandydatki z największymi szansami na objęcie stanowiska Prezydenta Łodzi odpowadali na pytania łódzkich organizacji pozarządowych oraz środowisk obywatelskich. A wszystko to dokładnie 7 dni przed I turą wyborów.

Debata odbyła się 14 listopada o godz. 15.30 w sali audiowizualnej w ms2, dotyczyła pięciu ważnych obszarów tematycznych: rewitalizacji, transportu, kultury, polityki społecznej oraz partycypacji.

Swoją obecność potwierdzili (w kolejności alfabetycznej) Zdzisława Janowska, Dariusz Joński, Włodzimierz Tomaszewski, Witold Waszczykowski i Hanna Zdanowska.

Wszyscy kandydaci i kandydatki zmierzyli się z pytaniami przygotowanymi i przesłanymi wcześniej przez grupy robocze złożone z przedstawicieli ponad dwudziestu organizacji oraz inicjatyw obywatelskich.

Każdy blok tematyczny rozpoczął się od 3-minutowego wprowadzenia jednego z przedstawicieli sektora obywatelskiego, który pokrótce przedstawi diagnozę sytuacji oraz zadał kandydatom po 3 pytania. Każda z osób ubiegających się o fotel prezydenta miała czas na odpowiedź, jak również na ustosunkowanie się do wypowiedzi pozostałych panelistów.

Spotkanie zostało nagrane przez ekipę HaloŁódź i udostępnione w sieci , tak aby każdy łodzianin posiadający dostęp do Internetu mógł obejrzeć zapis debaty i samemu zadecydować, który z kandydatów najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom. Organizatorami debaty była szeroka koalicja kilkudziesięciu środowisk obywatelskich zajmujących się różnymi dziedzinami i o zróżnicowanych poglądach politycznych.

Debata w liczbach:
5 kandydatów.
5 obszarów tematycznych.
15 pytań.
2,5 godz.
Ponad 20 organizacji i środowisk obywatelskich.


Organizatorzy:
Inicjatywa „Łodzianie decydują”,
Partnerstwo dla Księżego Młyna,
Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie,
Łódzki Klub Krytyki Politycznej,
Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio”.
Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”,
Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu,
Stowarzyszenie Projekt: Polska!,
Stowarzyszenie Teatralne Chorea,
Łódź Art Center,
Młodzi Socjaliści,
Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego,
Grupa Pewnych Osób
Łódzka Federacja Organizacji Pozarządowych:
Stowarzyszenie „Deska, tricki, życie” przy firmie Skate System,
Stowarzyszenie „Alternatywa BMX”,
Stowarzyszenie kobiety.lodz.pl,
Stowarzyszenie „PROCINEMA”,
Stowarzyszenie „NUD-NO!”,
Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego „FERSO”,
Fundacja „ARTE EGO”,
Fundacja GALERIA PROMOCJI.
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Oddział Łódzki),
Kwartalnik „Arterie”,
Stowarzyszenie „NASZA GALERIA”,
Fundacja „Aurea Libertas”,
Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej „Spatium”,
Przedstawicielstwo Regionalne Forum Młodych Dyplomatów w Łodzi.


O DEBACIE W MEDIACH:

http://lodzkie.ngo.pl/wiadomosc/600212.html

http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,3590,1,1.html

http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,3593,1,1.html

 

 

Zadaj swoje pytanie kandydatom do samorządu:

Jak często trzymając kartę do głosowania nie masz pojęcia na kogo zagłosować? Zaczynasz wybierać pierwszego na liście twojej ulubionej partii, ale czy wiesz co ten kandydat ma ci do zaoferowania? Czy jego program wyborczy faktycznie zawiera realne pomysły polepszenia twojego życia w naszym mieście? Może rzuca tylko sloganami wyborczymi a tak naprawdę nie ma programu? Czy ty wyborco zastanawiałeś się kiedykolwiek co jest dla Ciebie najważniejsze do zrobienia w mieście?
Warto podzielić się z kandydatami swoimi spostrzeżeniami i problemami oraz zapytać ich jaki mają pomysł na ich rozwiązanie.
Jako Łodzianie, proponujemy Ci wykorzystanie naszej strony internetowej LFOP.pl

do zadawania nurtujących się pytań kandydatom samorządowym. Po co? Zebrane pytania zostaną przedstawione kandydatom aby mogli się do nich ustosunkować i odpowiedzieć na nie w czasie debat przedwyborczych.
Zadaj swoje pytanie a następnie przyjdź na debatę i zobacz co proponują kandydaci.

Pamiętaj "Łodzianie Głosują, Wybieramy Najlepszych!!!"

 

{gallery}wybory2010{/gallery}