Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Edukacja


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

edukacja


Organizatorzy: Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Łodzi

 

Patronat honorowy:

Miejsce konferencji

Duża sala obrad Urzędu Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104

 

Termin konferencji

6. grudnia 2011, godz. 9.30-15.00

 

Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 23.11.2011 poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dDdQd3NPNDNVTUxGeFhFYzMyYm9sRVE6MQ

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca szkoły i inne placówki do skorzystania z możliwości popularyzacji idei wolontariatu za granicą, jaką oferują warsztaty dla młodzieży prowadzone przez konsultantów Eurodesk Polska - w tym przez konsultantów z FERSO.

Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla starszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Czas trwania warsztatu to 60 lub 90 minut,
grupa musi liczyć 15-30 osób w wieku 17-25 lat.

 

Program warsztatów:
1. Czym jest wolontariat?
2. - Wolontariat międzynarodowy jest dla każdego - ale jak wybrać własciwy?
3 - Jakie istnieją  możliwości udziału w wolontariacie zagranicznym? Ich zasady i założenia.
4 - Jakie kompetencje można nabyć dzięki byciu międzynarodowym wolontariuszem
5 - jak to jest być w innym kraju na dłużej? Spotkanie z wolontariuszami europejskimi działającymi w Łodzi.

Od marca tego roku przeprowadzonych zostało ponad 100 warsztatów.

 

Aby zamówić warsztat należy skontaktować się z konsultantem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba warsztatów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

 


To zespół doświadczonych, przygotowanych metodycznie i merytorycznie przez Fundację FERSO, pedagogów,

psychologów realizujących autorskie spotkania warsztatowe poruszające tematykę ściśle związaną z kulturą,

sztuką, tradycją i dziedzictwem kulturowym. Spotkania odbywają się na terenie Państwa placówek.

Czas trwania każdego spotkania to ok. 60 min.

 

Edukatorzy kultury

 

To cykl interdyscyplinarnych spotkań warsztatowych skupiających się na danym temacie. W trakcie 2,5 godzinnych

spotkań mają miejsce zajęcia m.in. teatralne, plastyczne, muzyczne i kulinarne. Dzieci mają szansę na spotkanie

się z wiedzą w sposób który najbardziej lubią poprzez ruch, działanie i doświadczanie. Ten magiczny świat

wyczarujemy dla Was na terenie Poleskiego Ośrodka Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A)

 

W naszych działaniach opieramy się na definicji UNESCO opisującej czym jest edukacja osób dorosłych:


Edukacja dorosłych to całokształt nieformalnych i formalnych procesów kształcenia, będących przedłużeniem lub uzupełnieniem wykształcenia zdobytego w szkole, ale także szeroko pojęte kształcenie praktyczne, dzięki któremu osoby dorosłe zawdzięczają rozwijanie swoich umiejętności, zdobywanie wiedzy, doskonalenie zawodowych kwalifikacji czy również nabywanie nowych umiejętności i wzbogacanie osobistego życia, jak również możliwości brania czynnego udziału w ekonomicznym, socjalnym, i kulturalnym rozwoju społeczeństw.


POZAFORMALNA EDUKACJA OSÓB DOROSŁYCH

Kształcenie dorosłych, które odbywa się poza formalnym systemem edukacji, wspiera uzyskiwanie kluczowych kompetencji z punktu widzenia poprawy zdolności zatrudnienia i mobilności na współczesnym rynku pracy, wzmacnia także integrację społeczną. Bardzo ważne jest podnoszenie ogólnego poziomu umiejętności wśród osób dorosłych poprzez dostęp do coraz bardziej rozbudowanej oferty lepszych możliwości kształcenia przez całe dorosłe życie. Fundacja FERSO, świadoma wyzwań nowoczesności, angażuje się w edukację osób dorosłych, działając na rzecz wolontariatu osób dorosłych (w tym seniorów) oraz ich pozaformalne i nieformalne kształcenie.


W wymiarze międzynarodowym wspiera nas w tych przedsięwzięciach program Grundtvig, dotyczący szeroko rozumianej edukacji ogólnej (niezawodowej) osób dorosłych. Skierowany jest on do różnego typu organizacji zajmujących się ogólną edukacją dorosłych - ich słuchaczy i pracowników. Osoba dorosła w rozumieniu programu Grundtvig to każda osoba, która zakończyła już edukację formalną w szkole i ew. ukończyła studia wyższe, niezależnie od tego, czy otrzymała czy nie świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły. Korzystamy ponadto ze środków programu "Młodzież w działaniu" skierowanego do "młodych dorosłych" (18-30 r.ż.) oraz pracowników młodzieżowych, a także programu "Europa dla obywateli", wspierającego międzykulturowe kompetencje osób dorosłych.



Informacje zawarte w tekście pochodzą z oficjalnej strony programu Grundtvig www.grundtvig.pl oraz strony projektu MATES  promującego dialog międzygeneracyjny www.matesproject.eu.



Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony Fundacji FERSO w celu poznania naszej edukacyjnej oferty, szczególnie zakładki Program Grundtvig.

Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO
ma przyjemność zaprosić na grudniowe szkolenie

"Projekty europejskie a edukacja społeczno - kulturalna dzieci i młodzieży"


Celem szkolenia jest prezentacja programów europejskich służących podniesieniu jakości edukacji
międzykulturowej, obywatelskiej i europejskiej dzieci i młodzieży. Na przykładzie działań podejmowanych w łódzkich organizacjach pozarządowych, szkołach, przedszkolach i bibliotekach, zaprezentujemy możliwości jakie daje program ?Młodzież w działaniu?, zwłaszcza Wolontariat Europejski.

Szkolenie ma na celu:

- Zaprezentowanie praktycznych przykładów projektów międzynarodowych, realizowanych przez łódzkie przedszkola, szkoły, organizacje pozarządowe oraz placówki kulturalno- oświatowe ? ich założenia, grupy docelowe, przebieg i osiągnięte w kontekście aktywizacji rezultaty. Zaprezentowanie dobrych praktyk ma na celu zainspirowanie i zachęcenia do podjęcia podobnych działań.

- Przedstawienie podstawowych zasad formalno- finansowo- organizacyjnych programu "Młodzież w działaniu", umożliwiającego otrzymania w prosty sposób dofinansowania na działania oraz Wolontariatu Europejskiego umożliwiającego Goszczenie i Wysyłanie wolontariuszy z i do całej Europy.

- Zaprezentowanie oferowanego przez łódzkie instytucje publiczne i pozarządowe wsparcia (merytorycznego, organizacyjnego lub finansowego) w realizacji projektów edukacyjnych międzynarodowych z młodzieżą.

Szkolenie skierowane jest do osób z Łodzi - pracowników domów/ośrodków kultury, bibliotekarzy, osób działających w stowarzyszeniach, fundacjach.

Szkolenie jest bezpłatne. Na uczestników czekać będzie drobny poczęstunek. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat poświadczający o uczestnictwie w szkoleniu.

Termin szkolenia: 9 grudnia 2010 (początek o godz. 10.00 i koniec o godz. 14.00)
Miejsce: Łódź (dokładne miejsce zostanie podane osobom zakwalifikowanym)

Zgłoszenia mailowe zawierające: imię, nazwisko, mail, telefon, nazwę placówki oraz opis doświadczenia z realizacji projektów edukacyjnych przyjmowane są do dnia 07.12.2010 mailem, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faxem  42 6327977 .

Decyduje kolejność zgłoszeń. Wiadomość o zakwalifikowaniu oraz szczegółowe informacje zostaną przesłane do 3 dni od otrzymania maila i nie później niż 07 grudnia 2010.


Szkolenie sfinansowane z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi oraz programu "Młodzież w działaniu".
Zaprasza Fundacja FERSO, ośrodek szkoleniowo - informacyjny programu "Młodzież w działaniu" w woj. łódzkim

Zespół edukatorów z fundacji FERSO prowadzi serię warsztatów w kinie Cinema City, które inspirowane są filmami z aktualnej oferty filmów przyrodniczych. Zajęcia nasze pozwalają dzieciom ze szkół podstawowych i przedszkoli zrozumieć otaczający nas  świat przyrody.

 

?Eko Lekcje? znalazły się w ofercie kina ?Cinema City? już na początku września 2009r od filmu pt: "Pod taflą oceanu. Całe wydarzenie otworzyło spotkanie zorganizowane dla nauczycieli placówek szkolnych, dzięki któremu kino IMAX zapoznało panie z głównymi celami działania oraz wstępnym programem.

 

Spotkanie z dzieciakami rozpoczynało krótkie wprowadzenia w wodny świat. Dzieci wykorzystywały, zdobyte już w szkole,  informacje o faunie i florze podwodnego świata, miały też okazję poznać kilka ciekawostek, o których pewnie nie zdawały sobie sprawy.

Projekcja filmu w 3D była dodatkową atrakcją dla najmłodszych! Po obejrzanym filmie zapraszaliśmy uczniów na warsztaty, które prowadzone metodami aktywizującymi, pozwalały im lepiej zrozumieć to, czego nauczyli się na filmie.

Trzeba przyznać, że atrakcje, które dla nich przygotowaliśmy wspaniale zdały egzamin. Dzieciaki dzięki dobrej zabawie i ciekawej formie zajęć na pewno wyszły z nową wiedzą z Eko Lekcji !

 

Oprócz edukacyjnych korzyści, dzieci dostały na pamiątkę dyplomy i nagrody.

 

Kot warsztaty

Kot warsztaty

Kot Piotrek to koci bohater opowiadań o przygodach ciekawskiego kota, zabierze on dzieci do krainy wyobraźni, gdzie codzienne życie jest pełne ciekawych przygód, gdzie będą miały okazję poznać kocią naturę, poczuć się kocurem i wziąć udział w zabawie z elementami teatrzyku lalek, w trakcie której wszystkie dzieci będą mogły wspólnie zagrać w przedstawieniu.

 

Turniej w którym odpowiedzi na pytania można szukać we własnej głowie ale przede wszystkim w książkach o pisujących niezwykłe przygody na szczytach gór całego świata.

Dzięki ciekawej tematyce i turniejowej rywalizacji młodzi uczestnicy zabawy uczą się posługiwać spisem treści, przypisami i opisami zdjęć. Poznają książkę i uczą się z niej korzystać. A przy okazji poznają bliżej zagadnienia związane ze wspinaczką wysokogórską poznają kultury innych narodów, oglądają zdjęcia i fragmenty filmów z wypraw w góry wysokie: Himalaje, Karakorum, Andy czy Alpy.