Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
„Nie peniaj, zmieniaj!”. Spotkania grup konsultacyjnych w szkołach zakończone


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Kolejny etap „Nie peniaj, zmieniaj!” już za nami. Tym razem w spotkaniach brali udział uczniowie wybranych liceów. Celem ich pracy było stworzenie rekomendacji dla instytucji samorządowych oraz państwowych.

 


 

KTO: Pierwszą grupę konsultacyjną tworzyli uczniowie z XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi im. Jędrzeja Śniadeckiego. Druga grupa stworzona została przez uczniów z innych liceów łódzkich.


CO I JAK: „Niepeniacze” i tym razem zajmowali się tematyką partycypacji społecznej ludzi młodych w naszym mieście. Przed praktyczną częścią pracy, czyli wypracowaniem rekomendacji, każda grupa została wyposażona  przez trenerów w wiedzę na temat partycypacji. Uczniowie dowiedzieli się o tym jak obywatele mogą włączać się w podejmowanie decyzji, jakie niesie to ze sobą szanse a także zagrożenia. Ponadto trenerzy przedstawili różnorodne inicjatywy, w które uczniowie mogą włączyć się indywidualnie ale również w grupie rówieśniczej. Nie mogło obyć się także bez omówienia podstaw prawnych: regulaminu konsultacji społecznych, Ustawy o Pożytku Publicznym oraz o Wolontariacie.


Ponadto uczniowie zastanawiali się nad tym jak może wyglądać proces partycypacji w szkole, zapoznawali się z przykładami tego jak uczniowie mogą tworzyć szkołę demokratyczną, czyli uczestniczyć w podejmowanych decyzjach.


DO KOGO: Wypracowane przez uczniów rekomendacje kierowane są do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Władz Miasta Łodzi oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.


Uczniowie uznali, że do najważniejszych problemów czekających na rozwiązanie należą:

 

  • brak działań o charakterze antydyskryminacyjnym i edukacji o wielokulturowości w szkołach średnich,
  • trudności wśród ludzi młodych w wybraniu właściwego kierunku studiów,
  • problemy młodzieży niepełnoletniej ze znalezieniem legalnej pracy dorywczej.Jakie widzą rozwiązania tych problemów?

  • Dla pierwszego problemu zaproponowali wprowadzenie warsztatów o charakterze antydyskryminacyjnym do szkół, z dużym naciskiem na tematykę dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Ponadto za dobre rozwiązanie uznali ideę Żywej Biblioteki oraz nawiązanie współpracy między szkołą a organizacjami pozarządowymi, które prowadzą działania w tym obszarze.  • W przypadku drugiego problemu podkreślili konieczność spotkań z doradcą zawodowym w szkołach, prowadzenie warsztatów, które pozwoliłyby licealistom na odkrycie ich mocnych i słabych stron, które następnie mogliby rozwijać. Ponadto dobrym rozwiązaniem byłyby spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz uczelniami. Ci pierwsi mogliby zapoznać ich z możliwościami jakie daje np. wolontariat. Dzięki drugim natomiast dowiedzieliby się więcej o mniej popularnych kierunkach studiów.  • W przypadku problemów ze znalezieniem pracy wśród osób młodych, uczniowie za dobre rozwiązanie problemu uznali warsztaty/spotkania (z doradcą zawodowym, przedstawicielami Urzędu Pracy w ramach Targów Pracy dla młodych), które wyposażyłyby ich w wiedzę na temat prawa pracy a także możliwości pracy dla tej grupy wiekowej. Dużą rolę w rozwiązaniu tego problemu widzą w pracy Urzędu Pracy i Urzędu Miasta – powinny one umieszczać na stronie internetowej oferty pracy przeznaczone dla tej grupy wiekowej.Jak widać młodzi z naszego miasta doskonale wiedzą co i jak chcą zmienić. Kolejny etap pracy to przekazanie rekomendacji do odpowiednich instytucji.

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a