Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Coaching w ramach ŁCO


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Coaching to interaktywny proces, który pomaga organizacjom i osobom w planowaniu i realizowaniu rozwoju, podnoszeniu efektywności działań.

hem możesz pracować w obrębie stawianych celów strategicznych i taktycznych, poszukiwać optymalnych rozwiązań problemów, z którymi się zmagasz,  podejmować decyzje - zwłaszcza te trudne, a także poznać pełnię swoich naturalnych umiejętności.

Z coachem możesz pracować w obrębie stawianych celów strategicznych i taktycznych, poszukiwać optymalnych rozwiązań problemów, z którymi się zmagasz,  podejmować decyzje - zwłaszcza te trudne, a także poznać pełnię swoich naturalnych umiejętności.

Coaching nastawiony jest na wzmocnienie osoby lub organizacji, z którą pracuje, Coach wspiera w samodzielnym planowaniu i realizacji planów, dokonywaniu zmian. W pracy z osobą opiera się o jej potencjał, zasoby, wiedzę i umiejętności prowokując sytuacje pełniejszego wykorzystania ich dla osiągnięcia zamierzonych celów.

 

Udział w procesie coachingowym jest dobrowolny, a coach nigdy nie przyjmuje pozycji wiodącej - zawsze podąża za osobą, pomagając jej uczyć się, ale nie nauczając. Coach pobudza myślenie i kreatywność, zawsze akceptując osobę, z którą pracuje, jej pomysły i decyzje. Coach pomaga wykorzystać wiedzę i umiejętności osoby, jej motywację, towarzyszy osobie/organizacji w usprawnianiu działania w danym obszarze.

Coach pracuje z osobą w teraźniejszości, dbając o przyszłość i czerpiąc z przeszłości doświadczenie i wiedzę.

Tematy, które możesz podjąć w pracy z coachem:

  1. ja w roli osoby prowadzącej grupę - spotkanie
  2. pomoc w tworzeniu misji, wizji i celów organizacji
  3. zarządzenie zespołem, projektem w oparciu o misję, wizję i strategię rozwoju organizacji.
  4. budowanie planów strategicznych i taktycznych
  5. budowanie wizerunku organizacji
  6. wykorzystanie talentów własnych i zespołu

 

Coaching (74 godziny w 2013 i 40 godzin w 2014) prowadzony będzie w formie dyżurów
w ramach ŁCO. Uczestnicy umówić się mogą za pośrednictwem:

a) telefonu 426327977

b) e-maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

c) bezpośrednio w biurze Centrum (ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73)

 

Zadanie "Przeprowadzenia działań zmierzających do utworzenia i prowadzenia Łódzkiego Centrum Obywatelskiego" jest współfinansowane ze środków Miasta Łódź".