Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Wymiana Młodzieżowa „Wake up and be enterprising”


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Od 16 lutego do 26 lutego w Łodzi, w Polsce, odbył się  projekt Wymiany Młodzieżowej finansowany z programu Erasmus + na temat przedsiębiorczości młodych osób. Celem projektu jak nazwa na to wskazuje  "Obudź się i bądź przedsiębiorczy" było zmotywowanie młodych ludzi do wymiany doświadczeń, wiedzy, aby się obudzić i mieć aktywne podejście do swojego życia i urzeczywistnić swoje pomysły.

 

 

Wymiana była prowadzona przez Aleksandrę Szmurlik, koordynatorkę projektów Fundacji w FERSO oraz animatorkę kultury Ewelinę Kuźniarek. W wymianie brali udział uczestnicy z sześciu krajów: Polski, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Węgier i Rumunii. Młodzi ludzie z tych poszczególnych krajów zebrali się ze względu na konieczność porównania sytuacji młodych ludzi w zakresie przedsiębiorczości, bezrobocia, pracy, migracji w krajach postkomunistycznych oraz postkomunistycznej mentalności i ducha przedsiębiorczości ,a także dla wymiany wiedzy, umiejętności i możliwych rozwiązań na rosnące problemy bezrobocia wśród młodych ludzi.


Podczas tej wymiany, przy pomocy metod edukacji pozaformalnej, uczestnicy zapoznali się z sytuacjami panującymi w ich krajach, byli w stanie omówić i porównać je w krajach innych uczestników. Konkluzja osiągnięta po tej aktywności, ku zaskoczeniu wszystkich,  pokazała, że sytuacja jest bardzo podobna we wszystkich sześciu krajach.  Niektóre z wniosków mówiły, że nie ma wystarczającej ilości miejsc pracy, że pracodawcy wymagają doświadczenia zawodowego, którego młodzi ludzie nie mogą zdobyć, ponieważ nie mogą znaleźć pracy. Uczestnicy zdali sobie sprawę, że istnieje pewien zamknięty krąg zdarzeń, który ich ogranicza. Również w poznali możliwości rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, możliwe dotacje i stymulacje ze strony rządu, przeszkody i dobre strony posiadania własnej firmy. Następną częścią wymiany było ustalenie wspólnej definicji przedsiębiorczości między uczestnikami. Na podstawie tej definicji zostało ustalane jakie cechy osobowości są pożądane w osobie, która jest przedsiębiorca. Uczestnicy mieli okazję do zastanowienia się nad ich osobistymi cechami i dowiedzenia się więcej na ich temat, aby być w stanie określić swoją rolę w zespole. Potem przyszedł czas na działania, aktywności dotyczące tego w jaki sposób być twórczym i aktywnym i. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o metodzie cyrku kreatywności, czyli sposobie wspierania procesu twórczego myślenia, o narzędziu, które jest zawsze przydatne. Podzieleni w międzynarodowe zespoły, stworzone w oparciu o wspólne interesy, dzielili się swoją wiedzą na temat narzędzi przydatnych podczas myślenia o przedsiębiorczości poprzez stworzenie prezentacji i dyskusji na temat narzędzi, takich jak SMART i analizy SWOT, zarządzanie czasem, jak napisać budżet, promocje, proces pisania projektu , jak wyznaczać cele i określić grupę docelową. Ideą tej wymiany wiedzy było to, że uczestnicy przygotowali wszystkie narzędzia w tak zwanych targach narzędzi, więc były one dostępne do wykorzystania w następnym zadaniu, które polegało na stworzeniu własnego przedsiębiorstwa, pomysł na projekt, w mieszanych międzynarodowych zespołach podzielonych według  wspólnych zainteresowań, z wykorzystaniem wszystkich narzędzi i procesów myślenia. Po zakończeniu pracy nad pomysłami projektowymi, moderatorzy zorganizowali wystawę pomysłów, zaprosili studentów, ekspertów i inne osoby z lokalnej społeczności. Podczas wystawy ludzie z lokalnej społeczności mieli okazję spotkać się z międzynarodowymi zespołami uczestników, zadawać pytania na temat stworzonych przez nich pomysłów, dać propozycje ulepszeń lub po prostu cieszyć się ze zwykłej rozmowy i poznania innych kultur.


Podczas naszej Wymiany Młodzieżowej nie mówiliśmy tylko o pracy. Uczestnicy mieli czas, aby odwiedzić miasto Łódź, poznać kulturę i historię poprzez wycieczki do muzeów , a także spróbować lokalnej kuchni w czasie kolacji w restauracji. Zorganizowali wieczory międzykulturowe , gdzie każdy kraj miał okazję zaprezentować i podzielić się swoją kulturą , muzyką , tańcem, kuchnią narodową, w sposób jaki sobie wybrali. Osoby  z lokalnej społeczności również zostały zaproszone do te wydarzenia. Dzięki temu miały okazję doświadczyć innej kultury i spróbować w praktyce komunikowania się w obcym języku. W końcowej fazie projektu ,uczestnicy zapoznali się z certyfikatem Youth Pass, który jest certyfikatem edukacji nieformalnej wystawianym przez program Erasmus + , który obejmuje kompetencje nabyte podczas projektów takich jak ten. Wybór tworzenia Youth Pass należy wyłącznie do uczestników i jest to również sposób na refleksję dla całego procesu projektu . Oceny i refleksje na temat projektu odbyły się w bardziej nieformalny sposób , dając uczestnikom szansę do podzielenia się swoimi odczuciami i wrażeniami, rzeczami, które im się podobały, jak i rzeczami, co do których mieli zastrzeżenia, jako informacje zwrotne dla koordynatorów, dla przyszłych projektów. W końcu wszyscy pożegnali się przed powrotem do kraju , z myślą o przyszłej współpracy w realizacji podobnych projektów , które dotyczą edukacji i rozwiązywania problemów społecznych .

 

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

 

Projekt realizowany w ramach programu ERASMUS +