Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Projekt EVSification


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO) w partnerstwie z Centrum Wolontariatu Cluj Napoca z Rumunii (organizacją koordynującą)oraz Centrum dobrovoľníctva ze Słowacji realizuje projekt "EVSification”.


Projekt partnerstwa strategicznego trwa od stycznia 2015 do sierpnia 2016. Jego idea  narodziła się z potrzeby podniesienia jakości realizacji projektów Wolontariatu Europejskiego.

 

 

Cel ten osiągniemy poprzez:


- stworzenie Przewodnika z zakresu zarządzania wolontariuszami EVS, zawierającego konkretne narzędzia do wykorzystania przez organizacje,

- przeprowadzenie międzynarodowego szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą i koordynatorów zaangażowanych w projekty EVS,

- zorganizowanie festiwalu Wolontariatu,

- zorganizowanie 3 webinariów, których tematy przewodnie będą związane z zarządzaniem wolontariuszami

 

Planujemy jeszcze szereg innych aktywności!

 

Pierwszy krok już za nami. Mamy przyjemność zaprezentować wyniki badań przeprowadzonych wśród organizacji, które biorą udział w projektach EVS. Badanie zostało przeprowadzone we wszystkich trzech krajach partnerskich. Jego celem było poznanie doświadczeń organizacji i ich potrzeb w dwóch aspektach: aspekcie związanym z poprawą procesu realizowania projektów EVS oraz w odniesieniu do rezultatów przewidzianych w ramach projektu EVSification.

Badanie łącznie objęło 60 akredytowanych organizacji, w tym 25 organizacji z Rumunii, 19 organizacji z Polski i 16 ze Słowacji.


Badanie pozwala poznać rzeczywistość projektów Wolontariatu Europejskiego w Polsce. Dzięki różnorodności doświadczeń i profili działalności wśród 19 przebadanych organizacji wyniki są kompleksowe i wielowymiarowe. W badaniu wzięły udział organizacje z doświadczeniem w zarządzaniu projektami EVS w przedziale od 6 miesięcy do 14 lat, które zrealizowały w tym czasie łącznie 88 projektów Wolontariatu Europejskiego i przyjęły 253 wolontariuszy.

 

Spytane o główną motywację do angażowania się w projekty EVS wymieniały możliwość:

-  zdobycia nowego, wartościowego doświadczenia międzykulturowego

- promowania wolontariatu w jego wielu wymiarach

- pełnej realizacji misji swojej organizacji

- inspirowania do rozwoju organizacji: nowe pomysły ,energia, kreatywność, nowe umiejętności, możliwości rozwoju językowego

 

Organizacje spytane bezpośrednio o proces zarządzania wolontariuszami i największe wyzwanie, a zarazem potrzebę organizacji wskazały na  "utrzymanie motywacji wolontariuszy".

 

Więcej na poniższym wykresie:

 

 

 

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyników badań, cyklu zarządzania wolontariuszami, narzędzi i metod dzięki którym możesz polepszyć jakość projektów EVS, poznać rady i konkretne doświadczenia innych organizacji – wszystko to znajdziesz w Przewodniku, nad którym pracujemy.

Pierwsza wersja będzie dostępna już w  październiku 2016.


Projekt " EVSification "  jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej , w ramach programu Erasmus +,  Działanie 2 - partnerstwa strategiczne .