Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Połowa projektu EVSification za nami!


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

W okresie styczeń 2015 – sierpień 2016 roku jako Fundacja FERSO wraz z naszymi organizacjami partnerskimi Cluj-Napoca Volunteer Center z Rumunii oraz Centrum Dobrovolnictva ze Słowacji realizujemy projekt EVSification.

 

 

Korzystając z naszego wspólnego doświadczenia w tematyce wolontariatu i wiedzy na temat zarządzania projektami Wolontariatu Europejskiego (EVS), realizowanych w ramach Programu Erasmus+, wspólnie dążymy do upowszechnienia idei wolontariatu w każdym z naszych krajów partnerskich oraz do wzmocnienia organizacji współpracujących z wolontariuszami, w tym przede wszystkim z wolontariuszami EVS.

 

W trakcie pierwszej połowy projektu wspólnie pracowałyśmy nad stworzeniem publikacji – Podręcznika współpracy i zarządzania wolontariuszami w kontekście projektów EVS. Pracę nad publikacją poprzedziło zbadanie potrzeb ponad 60 organizacji goszczących wolontariuszy EVS (łącznie w 3 krajach partnerskich), a sam podręcznik ma strukturę odpowiadającą 9 stopniowemu cyklowi zarządzania wolontariuszami. Oprócz aspektów teoretycznych, zawiera praktyczne przykłady, narzędzia i metody, dostosowane do specyfiki i kontekstu projektów EVS.


Bazując na aspektach, które znalazły się w podręczniku, wspólnie wypracowałyśmy „przepis na szkolenie” – scenariusz szkolenia adresowanego do koordynatorów wolontariuszy EVS (nazwany przez nas: EVS Recipie Design), który może być swobodnie wykorzystywany przez inne organizacje, które realizują projekty EVS.


Scenariusz został sprawdzony w praktyce – podczas 4 dniowego szkolenia, które odbyło się w miejscowości BanskaBystrica (Słowacja) między 3 a 8 listopada 2015 r. 21 koordynatorów i koordynatorek wolontariuszy EVS z trzech krajów partnerskich, którzy biorą udział w projekcie, uczestniczyło także w szkoleniu. Osoby uczestniczące miały szansę przejść przez wszystkie etapy cyklu zarządzania wolontariuszami oraz poszerzyć kompetencje istotne dla procesu nauki wolontariuszy EVS oraz efektywnej współpracy z nimi.


Informacja zwrotna, którą otrzymałyśmy od osób uczestniczących w szkoleniu pozwoliła nam na wprowadzenie istotnych zmian w przygotowywanym podręczniku, którego oficjalne wydanie przewidujemy na kwiecień 2016 r. Równocześnie każda z organizacji partnerskich rozpoczęła planowanie procesu mentoringu dla 21 organizacji biorących udział w listopadowym szkoleniu, który przewidywany jest na okres styczeń - czerwiec 2016 i będzie odnosił się do cyklu zarządzania wolontariuszami i będzie dostosowany do specyfiki każdej organizacji.


W 2016 roku wspólnie przeprowadzimy proces mentoringu 21 organizacji oraz zrealizujemy 3 webinaria w języku angielskim, których tematyka będzie związana z cyklem zarządzania wolontariuszami. Webinaria będą adresowane do organizacji europejskich goszczących wolontariuszy EVS. W kwietniu 2016 planujemy zorganizowanie „EVSificationCamp” – międzynarodowego wydarzenia dla ponad 100 osób uczestniczących. Jedynym z jego celów jest popularyzacja wiedzy na temat projektu oraz jego rezultatów.


Projekt finansowany z programu Erasmus+