Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
CZERWIEC 2011: Relacja z wizyty wolontariuszek-seniorek w Bułgarii


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

CZERWIEC 2011

W styczniu 2011 r. Fundacja FERSO zaprosiła do współpracy osoby 50+, aby wzięły udział w międzynarodowym wolontariacie seniorów. Trzy panie: Anna Jakubiec, Aneta Czajkowska i Barbara Maciejewska, które wyjechały do Lovech w Bułgarii w kwietniu przygotowały swoją relację z pobytu w organIzacji partnerskiej Fundacji FERSO - Ecomission (EKO-misja) z Lovech w Bułgarii.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i przeczytania relacji pań.


Na lotnisku w Sofii przywitała ciepło nas Gala Petkova Georgeva  słowami:”Jestem Waszą gospodynią”. Na zdjęciu od lewej: Anna Jakubiec Barbara

 

Maciejewska, Gala Petkova, Aneta Czajkowska

 

 

Miasto Łowecz przywitało nas piękną pogodą, prezentując swoją panoramę pośród malowniczych wzgórz.

 

 

 

 

Oczywiście pobyt w Łoweczu rozpoczęłyśmy od zwiedzania miasta, jego centrum i malowniczych zaułków starówki.
Rozpięty nad rzeką Osm średniowieczny kryty most jest najcenniejszym zabytkiem miasta.

 

 

 

Nasza „Gospodyni” Gala i „mentorka” EKO-misji zaprezentowały nam program pobytu i zadania jakie przed nami stoją.

 

Pierwsze odwiedziny w Przedszkolu „Sun” i pierwsza zabawa z
dziećmi. Jedno z nich miało właśnie urodziny
a to okazja do wspólnej zabawy.
Dzieci przyjęły nas do swego grona serdecznie i wesoło.

 

 

 

Włączyłyśmy się do zajęć i wraz z dziećmi przygotowywałyśmy ekologiczne zabawki – dekorację sal przedszkola.

 

 

 

 

Papier, kolorowa bibuła, sznurki papierowe i konopne okazały się atrakcyjnymi materiałami ekologicznymi z których wraz z wolontariuszami EKO-misji wykonałyśmy wiele  elementów dekoracyjnych dla przedszkola.

 

 

 

Początki nie były łatwe...
Liczyła się pomysłowość i wyobraźnia ale efekty bardzo nas cieszyły.
Po paru dniach nabrałyśmy wprawy w stosowaniu ekologicznych materiałów.

 

 

Efekty naszej pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla naszych małych przyjaciół najważniejsza jednak była zabawa w sali ozdobionej ekologicznymi dekoracjami. Dzieci ciekawe były polskich piosenek i tańców, zabaw i bajek.

 

 

 

Kolejnym  miejscem jakie odwiedziłyśmy był Klub Seniora w Łoweczu. Powitano nas gościnnie chlebem, solą i ... Coca-Colą

 

 

 

 

Basia prezentuje Seniorom kulturę ludową regionu łowickiego – piękny album z fotografiami architektury ludowej, wyposażenia wnętrz, strojów i zwyczajów ludowych. Podobne brzmienie nazw Łowecz i Łowicz wzbudziło duże zainteresowanie prezentacją.

 

 

 

Dom Kultury   we wsi Umerevce. Spotkanie z gospodyniami. Przyjęły nas własnymi wyrobami kulinarnymi. Pogoda ducha, gościnność i chęć wspólnego śpiewania to cechy naszych miłych gospodyń.

 

 

 

Z żalem żegnałyśmy miłe Panie  w Umerevcach...

 

 

Na terenie szkoły w Łoweczu odbył się „Flower’s Day” czyli święto kwiatów organizowane przez EKO-misję dla dzieci z różnych szkół i przedszkoli miasta.
Uczestniczyłyśmy w nim jako wolontariuszki EKO-misji.

 

 

W ramach Święta dzieci z pasją prezentowały mini-spektakle o tematyce ekologicznej

 

 

 

Flower’s Day zakończył się wspólnym pląsem jednego z narodowych tańców bułgarskich.

 

 

 

Kolejne przedszkole...
Basia prezentuje bajkę o dobrej czarownicy. Wychowawczynie wcześniej opowiedziały dzieciom treść bajki dzięki czemu wszystkie czynnie włączyły się do przedstawienia.

 

 

 

We wsi Bachowica zwiedziłyśmy odrestaurowany dzięki funduszom unijnym gmach biblioteki-czytelni pełniący rolę miejscowego domu kultury.

 

 

Gospodynie z Bachowicy prezentowały tradycyjne wielkanocne wypieki.

 

 

Przymierzałyśmy tradycyjne ludowe stroje, uczestniczyłyśmy w przygotowaniu świątecznego stołu.

 

 

I znów przedszkole „Sun”. Wraz ze słoneczkowymi dziećmi Basia i Aneta przedstawiają znaną wszystkim bajkę o rzepce.

 

 

Pani Dyrektor przedszkola (pierwsza z lewej) opowiedziała o pracy placówki podkreślając metodykę wychowania proekologicznego dzieci. W spotkaniu uczestniczyła Nellv Miteva – przedstawicielka EKO-misji.

 

 

Powtórna wizyta u dobrych znajomych w Klubie Seniora w Łoweczu.  Okazało się, że gdy muzyka gra – wiek nie jest przeszkodą dla doskonałej tanecznej zabawy.

 

 

Ostatnie spotkanie z bułgarskimi Przyjaciółmi – dyrektorami placówek opiekuńczo- wychowawczych, wolontariuszami i kierownictwem
EKO-misji w Łoweczu.
Na tym spotkaniu miałyśmy okazję zaprezentować polski żurek i  białą kiełbasę, opowiadałyśmy o naszej Łodzi, o kulturze polskiej.

 

 

Spotkanie  z autorką książek dla dzieci p. Elienką Szczieriewą. Otrzymałyśmy po egzemplarzu najnowszej książki.

 

 

 

W Urzędzie Miasta Łowecz przyjęła nas pani Danca Ruseva – Naczelnik Wydziału Oświaty (na prawym zdjęciu stoi druga z lewej). Obok niej – przedstawicielka Wydziału d/s przedszkoli.
Pierwsza z prawej Nelly Miteva – przedstawicielka EKO-misji.
Dużym i miłym zaskoczeniem dla nas była możliwość porozumienia się z Panią Naczelnik po polsku przypieczętowana wspólnie zaśpiewaną po polsku piosenką „Płonie ognisko i szumią knieje”

 

 

Pożegnalne spotkanie z kierownictwem i wolontariuszkami  EKO-misji w Łoweczu.

 

Pobyt w Bułgarii był dla nas niezapomnianym przeżyciem.
Odwiedziłyśmy mało znane zakątki Bułgarii, podziwiałyśmy wspaniałe krajobrazy. Nade wszystko cennym walorem udziału w programie było poznanie wspaniałych ludzi zaangażowanych w służbę na rzecz dzieci i dorosłych, na rzecz kształtowania świadomości ekologicznej społeczności regionu.


Życzliwość, gościnność i pogoda spotykanych ludzi napawa optymizmem i wiarą w słuszność podejmowania przedsięwzięć integrujących do aktywnego działania bez względu na wiek i narodowość.


DZIĘKUJEMY !!!

Aneta Czajkowska
Anna Jakubiec
Barbara Maciejewska

 

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.