Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Wolontariat Seniorów we Włoszech – rozpoczynamy rekrutację


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Wolontariat Seniorów we Włoszech – rozpoczynamy rekrutację

Fundacja FERSO zaprasza osoby w wieku 50+ do udziału w Wolontariacie Seniorów - trzytygodniowym programie wolontariackim we Włoszech. Program finansowany z budżetu Unii Europejskiej.

Nazwa projektu: "SURE – Senior Urban Rural Environmentalists", czyli “Seniorzy aktywni na rzecz ekologii na wsi i w mieście” - Wolontariat Seniorów w ramach programu Grundtvig

 

Partnerzy: Fundacja FERSO z Łodzi oraz organizacja Fattoria Pugliese Diffusa z Taurisano we Włoszech

 

Główna idea: Celem Wolontariatu Seniorów jest integracja obywateli Unii Europejskiej i włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne. Wolontariusze - seniorzy wezmą udział w akcjach edukacyjnych, działaniach promujących aktywną postawę obywatelską oraz włączą się w pracę międzynarodową w zakresie edukacji ekologicznej i dialogu międzypokoleniowego.

 

 

Planowane działania:

1.Wysłanie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Polski do naszego włoskiego partnera, organizacji Fattoria Pugliese Diffusa pod koniec maja i w listopadzie 2012 r.

2. Goszczenie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Włoch w Fundacji FERSO w Łodzi (w maju i październiku 2012). Wszyscy wolontariusze przez trzy tygodnie będą zaangażowani w działania związane promowaniem ekologicznego stylu życia zarówno na wsi, jak i w mieście.

3. Umocnienie partnerstwa między dwiema organizacjami pozarządowymi z Polski i z Włoch.

Pierwsi wolontariusze polscy wyjadą do Włoch w terminie od 22 maja do 11 czerwca 2012.

 

Termin realizacji projektu: 1 sierpnia 2011 - 31 lipca 2013

Wolontariusze polscy wyjadą do Włoch w dwóch turach:

22.05.- 11.06. 2012 - trzy osoby

05-26.11.2012 - kolejne trzy osoby

Wolontariusze włoscy przyjadą do Łodzi też w dwóch turach:

28.04 – 20.05.2011 - dwie osoby

28.09-19.10.2012 - kolejne dwie osoby


Jakich wolontariuszy poszukujemy?
Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku powyżej 50 lat. Liczymy na zgłoszenia osób zainteresowanych zdrowym stylem życia, ekologią, zrównoważonym rozwojem, działalnością społeczną - zarówno doświadczonych wolontariuszy, jak i tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym obszarze. Znajomość choć podstaw języka angielskiego lub włoskiego będzie dodatkowym atutem, ale nie jest warunkiem koniecznym udziału w programie.

Uwaga! Rekrutację prowadzimy do 31 grudnia 2011 roku.

Organizacja goszcząca we Włoszech - Fattoria Pugliese Diffusa (FPD) to stowarzyszenie kulturalne założone w 2009. Organizacja liczy obecnie 10 pracowników i do swoich kluczowych działań zalicza rozwój  regionalny  na obszarach wiejskich poprzez zaangażowanie młodzieży i dorosłych, w tym:

- upowszechnianie polityki europejskiej na poziomie lokalnym;

- realizację projektów na rzecz integracji zagrożonych wykluczeniem społecznym;

- szkolenie wolontariuszy, trenerów, nauczycieli, pracowników młodzieżowych,

- zrównoważony rozwój i propagowanie różnorodności biologicznej.

FPD organizuje szkolenia, seminaria, okrągłe stoły, wymiany młodzieży, wycieczki, działania z udziałem i we współpracy z lokalnymi i międzynarodowymi partnerami. (http://www.fattoriapugliesediffusa.it)
Projekt realizowany jest po to, by:

  1. wesprzeć mobilność 12 seniorów w ciągu 2 lat, aby mogli zdobywać wiedzę i nowe kompetencje, rozwinęli swoje umiejętności językowe
  2. umożliwić seniorom (tj. osobom 50+) podjęcie działalności wolontariackiej w innym kraju europejskim w obszarze edukacji ekologicznej i obywatelskiej
  3. przyczynić się do rozwoju osobistego beneficjentów
  4. zacieśnić współpracę między partnerami projektu (organizacjami FERSO z Polski oraz Fattoria Pugliese Diffusa z Włoch)
  5. promować wolontariat i zwiększyć liczbę wolontariuszy w Łodzi i w Taurisano w tego typu inicjatywach
  6. dać społecznościom lokalnym szansę skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.


Podróż i ubezpieczenie:
Podróż do Włoch i z powrotem wolontariusze odbywają samodzielnie, sami decydując o tym, jaki środek transportu wybrać, jaki jest dla nich najkorzystniejszy. Koordynator projektu pomoże zaplanować podróż i kupi bilety. Na miejscu wolontariusze będą mieli opłacony transport lokalny.

Osoby ubezpieczone powinny przed wyjazdem poprosić w swoim oddziale NFZ o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można otrzymać bezpłatnie po wypełnieniu odpowiedniego formularza. Niezależnie od tego każdy wolontariusz będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną.


Przygotowanie do wyjazdu:
Przed wyjazdem do Włoch, polscy wolontariusze wezmą udział w spotkaniach organizowanych przez Fundację FERSO, w trakcie których zapoznają się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczegółowymi zasadami udziału w projekcie oraz zadaniami. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w trwającym dwa miesiące kursie języka angielskiego oraz przygotowaniu osobistym i kulturalnym. Przed wyjazdem wolontariusze będą proszeni o zebranie materiałów na temat inicjatyw obywatelskich w zakresie ochrony środowiska i zdrowego stylu życia


Zadania wolontariuszy w czasie wyjazdu:
Podczas wyjazdów wolontariusze -seniorzy będą wspomagali działania prowadzone na rzecz ochrony środowiska naturalnego, promocji zdrowego stylu życia i aktywności obywatelskiej w Fundacji FERSO i w organizacji Fattoria Pugliese Diffusa

  1. Wolontariusze będą zaangażowani w cały proces przygotowania i realizacji wydarzeń związanych z ochroną środowiska.
  2. Wolontariusze wezmą udział w działaniach na rzecz promocji aktywnego i zdrowego stylu życia w każdym wieku.
  3. Wolontariusze wezmą udział w zajęciach promujących dialog międzygeneracyjny.


Wsparcie:
Koordynatorka projektu z Fundacji FERSO, Aleksandra Bukowczyk, odpowie na wszelkie pytania wolontariuszy, przygotuje z nimi wszystkie praktyczne elementy udziału w projekcie. Pomoże także przygotować się merytorycznie. W trakcie pobytu w Lovech koordynatorka z FERSO będzie w stałym kontakcie z wolontariuszami (telefonicznym i przez internet). Na miejscu wolontariuszami będzie opiekowała się osoba wyznaczona przez organizację Fattoria Pugliese Diffusa, znająca język angielski i włoski (tzw. mentor). Opiekun organizacji goszczącej wyjaśni wolontariuszom zadania, zapozna z miejscem pracy i zakwaterowania, będzie do ich dyspozycji przez cały okres trwania wyjazdu.

Finansowanie: Wszystkie wydatki związane z wyjazdem i działaniami wolontariuszy są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig. Program finansuje przejazd wolontariuszy seniorów z dowolnego miejsca w Polsce do miejscowości Taurisano we Włoszech i z powrotem, ubezpieczenie na czas podróży i pobytu za granicą, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie językowe oraz działania związane z promocją projektu.

 


Do 31 grudnia 2011 czekamy na Państwa formularze zgłoszeniowe.


W razie pytań o  projekt, lub formę zgłoszenia, prosimy o kontakt z Olą pod numerem telefonu kom. 0505-450-526 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Serdecznie zapraszamy!

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.