W połowie marca 2016 wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego gościliśmy samorządowców z Ukrainy oraz Mołdawii, którzy przez tydzień poznawali różne szczeble samorządu lokalnego w Polsce.

 

Najpierw, w formie wykładu, zapoznali się ze specyfiką samorządu lokalnego w Polsce, a więc przede wszystkim zasadami decentralizacji i samodzielności w podejmowaniu decyzji.  Następnie spotkali się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, odwiedzili powiat łęczycki oraz gminy Ksawerów, Budzieszowice i Uniejów.  Nasi  goście mieli możliwość przyjrzenia się z bliska działalności Ochotniczej Straży Pożarnej, wzięli udział w sesji rady gminy, odwiedzili gminne centrum kultury z biblioteką i miejsca pamięci narodowej. Udało się też zobaczyć nową infrastrukturę (w tym, bardzo ważną dla Mołdawian, kanalizację). Grupa wzięła także udział w warsztatach, podczas których sprecyzowała, co uważa za kluczowe zadania w swoich gminach lub okręgach i podzieliła się pomysłami, jak pozyskać na nie środki oraz jak polskie organizacje i partnerzy samorządowi mogą w tym pomóc.

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

 

 

 

Projekt sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności STP – Wizyty Studyjne w Polsce 2015-2016, realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana
Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.