Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Wizyta studyjna Mołdawian w Polsce


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

W dniach 14-18 września br. w Fundacji FERSO odbyła się wizyta studyjna dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji z Mołdawii.

 

Celem wizyty byłą ewaluacja osiągnięć organizacji w zakresie wolontariatu, ich plany na przyszłość (ci sami przedstawiciele brali udział w kwietniowym szkoleniu w Kiszyniowie) oraz podzielenie się polskim doświadczeniem i wiedzą w zakresie funkcjonowania i roli wolontariatu.

 

W trakcie pobytu trenerki poruszały temat kompetencji jakie powinien posiadać koordynator wolontariatu oraz jak rekrutować i współpracować z wolontariuszami.


W czasie wizyty uczestnicy odwiedzili między innymi Stowarzyszenie Kobiety.lodz.pl, Biuro Wolontariatu łódzkiego Oddziału „Caritas”, gdzie szczegółowo zapoznali się z działalnością tych organizacji oraz z rolą wolontariuszy dla ich funkcjonowania.


Podczas spotkania z międzynarodowymi wolontariuszami rozmawiano na temat idei i zalet wolontariatu europejskiego (EVS) oraz wymagań, jakie powinna spełnić organizacja, by gościć u siebie wolontariuszy z zagranicy. Spotkali się również z Przedstawicielem Prezydenta Miasta Łodzi ds. współpracy z organizacjami rządowymi.


Wszystkie te działania miały wspomóc naszych mołdawskich kolegów w budowaniu własnych struktur wolontariatu. Mołdawia jest na etapie tworzenia projektu ustawy o wolontariacie, o czym również rozmawiano w czasie pobytu.

Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte w Polsce okaże się cenne w realizacji własnych działań.

 

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

Wizyta odbyła się w ramach projektu: „Wolontariat na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego w Mołdawii”, współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Program "Wsparcie demokracji".